PORSCHE 911 Turbo (964) 3.3L 5MT RWD (320 HP)
1990–1995
315
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
169
mph
Top Speed
17.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3299cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 315bhp |
| Power | 235kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 272km/h |
| Top Speed | 169mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.7mpg |
| Combined | 13.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4249mm |
| Width | 1753mm |
| Height | 1308mm |
| Wheelbase | 2268mm |
| Kerb Weight | 1467kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Vr16 || 225/50 Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |