PORSCHE 911 Turbo (964) 3.6L 5MT RWD (360 HP)
1990–1995
355
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
174
mph
Top Speed
17.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3600cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 355bhp |
| Power | 265kW |
| Torque | 520Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 280km/h |
| Top Speed | 174mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.7mpg |
| Combined | 13.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4249mm |
| Width | 1753mm |
| Height | 1308mm |
| Wheelbase | 2268mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 Zr18 || 265/35 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |