PORSCHE 911 Turbo (991) 3.8 7AT (520 HP)
2013–2016
512
bhp
Power
3.4
s
0–100 km/h
196
mph
Top Speed
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3800cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 512bhp |
| Power | 382kW |
| Torque | 710Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.4s |
| Top Speed | 315km/h |
| Top Speed | 196mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4506mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 116L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr 20 || 305/30 Zr 20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |