PORSCHE 911 Turbo (991.2) 3.8L 7AT AWD (540 HP)
2016–2020
533
bhp
Power
3
s
0–100 km/h
199
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3800cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 533bhp |
| Power | 397.2kW |
| Torque | 660Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 3s |
| Top Speed | 320km/h |
| Top Speed | 199mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4506mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1298mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 116L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |