PORSCHE 911 Turbo (992) 3.8L 8AT AWD (580 HP)
2020–
572
bhp
Power
2.8
s
0–100 km/h
199
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3745cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 572bhp |
| Power | 426.6kW |
| Torque | 750Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 2.8s |
| Top Speed | 320km/h |
| Top Speed | 199mph |
Dimensions & Weight
| Width | 1839mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |