PORSCHE 911 Turbo (993) 3.6 6MT (408 HP)
1995–1997
402
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
180
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3600cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 402bhp |
| Power | 300kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 290km/h |
| Top Speed | 180mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 23.5L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4244mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1316mm |
| Wheelbase | 2271mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 122L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/35 Zr18 || 285/30 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |