PORSCHE 911 Turbo (996) 3.6L 5AT (420 HP)
2000–2006
414
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
185
mph
Top Speed
16.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3600cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 414bhp |
| Power | 308.9kW |
| Torque | 560Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 298km/h |
| Top Speed | 185mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.9mpg |
| Combined | 13.9L/100km |
| Urban | 22L/100km |
| Extra-Urban | 9.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4435mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1585kg |
| Boot Capacity | 136L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18Z || 295/30 R18Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |