PORSCHE 911 Turbo (997) 3.8L Turbo 7AT AWD (500 HP)
2009–2011
493
bhp
Power
3.6
s
0–100 km/h
194
mph
Top Speed
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3800cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 493bhp |
| Power | 368kW |
| Torque | 649Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
| Top Speed | 312km/h |
| Top Speed | 194mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 Zr19 || 305/30 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |