PORSCHE 911 Turbo Cabriolet (991) 3.8L 7AT AWD (520 HP)
2013–2016
513
bhp
Power
3.4
s
0–100 km/h
195
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3800cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 513bhp |
| Power | 382.5kW |
| Torque | 660Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.4s |
| Top Speed | 314km/h |
| Top Speed | 195mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 13.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4506mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1293mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1665kg |
| Boot Capacity | 125L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |