PORSCHE 911 Turbo Cabriolet (997) 3.6L 6MT (480 HP)
2007–2009
473
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
193
mph
Top Speed
18.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3600cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 473bhp |
| Power | 353kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 311km/h |
| Top Speed | 193mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.2mpg |
| Combined | 12.9L/100km |
| Urban | 19.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1655kg |
| Boot Capacity | 105L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35Zr19 || 305/30Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |