PORSCHE 911 Turbo Cabriolet (997) 3.8 Turbo 6MT (500 HP)
2009–2011
493
bhp
Power
3.7
s
0–100 km/h
193
mph
Top Speed
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3800cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 493bhp |
| Power | 368kW |
| Torque | 649Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.7s |
| Top Speed | 311km/h |
| Top Speed | 193mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
| Urban | 17.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1645kg |
| Boot Capacity | 258L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 Zr19 || 305/30 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |