PORSCHE 911 Turbo "Flachbau" (930) 3.3 4MT (330 HP)
1981–1989
326
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
168
mph
Top Speed
18.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3299cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 326bhp |
| Power | 243kW |
| Torque | 470Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 270km/h |
| Top Speed | 168mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.9mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2268mm |
| Kerb Weight | 1419kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Vr16 || 225/50 Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |