PORSCHE 911 Turbo S (996) 3.6 6MT (450 HP)
2004–2005
444
bhp
Power
4.3
s
0–100 km/h
17.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3600cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 331kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
| Top Speed | 307km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.7mpg |
| Combined | 13.3L/100km |
| Urban | 19.6L/100km |
| Extra-Urban | 9.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4435mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1537kg |
| Boot Capacity | 99L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 295/30 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |