PORSCHE 911 Turbo S Cabriolet (996) 3.6L 5AT (450 HP)
2004–2006
444
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
186
mph
Top Speed
16.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3600cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 330.9kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 299km/h |
| Top Speed | 186mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.6mpg |
| Combined | 14.2L/100km |
| Urban | 22.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4435mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1700kg |
| Boot Capacity | 99L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 295/30 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |