PORSCHE 911 Turbo S Cabriolet (997) 3.8L 7AT (530 HP)
2010–2011
523
bhp
Power
3.4
s
0–100 km/h
195
mph
Top Speed
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3800cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 523bhp |
| Power | 390kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.4s |
| Top Speed | 314km/h |
| Top Speed | 195mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
| Urban | 16.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 105L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R19 Z || 305/30 R19 Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |