PORSCHE 912 (901) 1.6 5MT (90 HP)
1965–1969
89
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
30
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1582cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 122Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4163mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2210mm |
| Kerb Weight | 970kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.95 H15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |