PORSCHE 928 GT 5.0L V8 5MT (330 HP)
1989–1991
325
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
170
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4957cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 325bhp |
| Power | 242.7kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 274km/h |
| Top Speed | 170mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1836mm |
| Height | 1262mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1714kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50/16 // 245/45/16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |