PORSCHE 928 GTS 5.4L V8 4AT (350 HP)
1992–1995
345
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
171
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5397cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 345bhp |
| Power | 257.4kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 275km/h |
| Top Speed | 171mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1283mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 // 255/40 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |