PORSCHE 928 S 4.6L V8 5MT (300 HP)
1980–1986
296
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4664cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.6kW |
| Torque | 385Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4448mm |
| Width | 1836mm |
| Height | 1283mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R16 |
| Rear Brakes | Solid Discs |