PORSCHE 928 S4 5.0L V8 5MT (320 HP)
1986–1991
316
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
168
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4957cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 316bhp |
| Power | 235.4kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 270km/h |
| Top Speed | 168mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1836mm |
| Height | 1283mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |