PORSCHE 928 4.4L V8 5MT (240 HP)
1978–1982
237
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4474cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 176.5kW |
| Torque | 365Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Combined | 13L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4448mm |
| Width | 1836mm |
| Height | 1313mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 Vr15 |
| Rear Brakes | Solid Discs |