PORSCHE 944 S 2.5L 5MT (190 HP)
1986–1988
188
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2479cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4201mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1275mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Zr16 || 225/50 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |