PORSCHE 944 Turbo/Turbo S (951) 2.5L Turbo 5MT (220 HP)
1985–1990
217
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2479cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 161.8kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1270mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Zr16 || 225/50 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |