PORSCHE 944 Turbo/Turbo S (951) 2.5L Turbo S 5MT (250 HP)
1985–1990
247
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
162
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 183.9kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 261km/h |
| Top Speed | 162mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1270mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Zr16 || 225/50 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |