PORSCHE 944 2.5L 5MT (163 HP)
1981–1990
161
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2479cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 119.9kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4201mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1275mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Zr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |