PORSCHE 959 2.9L 6MT (450 HP)
1987–1988
444
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
197
mph
Top Speed
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2851cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 331kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 317km/h |
| Top Speed | 197mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
| Urban | 17.6L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1199mm |
| Wheelbase | 2268mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 Vr17 || 255/40 Vr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |