PORSCHE 968 Club Sport 3.0 6MT (240 HP)
1992–1995
237
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
158
mph
Top Speed
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2990cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 254km/h |
| Top Speed | 158mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1255mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 Zr17 || 255/40 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |