PORSCHE 968 Turbo S 3.0L 6MT (305 HP)
1993–1994
300
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
175
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2990cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 282km/h |
| Top Speed | 175mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1255mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr18 || 265/35 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |