PORSCHE Cayenne (957) 3.6L V6 6MT AWD (290 HP)
2007–2009
286
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
141
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3598cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213kW |
| Torque | 385Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 17.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.3L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 2160kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |