PORSCHE Cayenne (958) 3.6L V6 6MT AWD (300 HP)
2010–2015
295
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3598cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 295bhp |
| Power | 220kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 15.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4846mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1704mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 2070kg |
| Boot Capacity | 668L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | 350Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 330Mm Ventilated Discs |