PORSCHE Cayenne (958) 3.6L V6 8AT AWD (300 HP)
2015–2017
296
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3598cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 221kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 12.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1704mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 2040kg |
| Boot Capacity | 671L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |