PORSCHE Cayenne Diesel (957) 3.0 V6 TDI 6AT (240 HP)
2008–2010
236
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 236bhp |
| Power | 176kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 215km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 11.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 2240kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |