PORSCHE Cayenne Diesel 3.0 V6 TDI 8AT (245 HP)
2010–2014
241
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
33
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4846mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1704mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 2100kg |
| Boot Capacity | 668L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |