PORSCHE Cayenne E-Hybrid Coupe 3.0L V6 8AT AWD (470 HP)
2024–
300
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
158
mph
Top Speed
130.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 223.6kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 254km/h |
| Top Speed | 158mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 130.7mpg |
| Combined | 1.8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4930mm |
| Width | 2149mm |
| Height | 1697mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 2500kg |
| Boot Capacity | 626L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |