PORSCHE Cayenne GTS (957) 4.8L V8 6MT AWD (405 HP)
2008–2010
400
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
15.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4806cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 400bhp |
| Power | 298kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 253km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.6mpg |
| Combined | 15.1L/100km |
| Urban | 22.6L/100km |
| Extra-Urban | 10.9L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1956mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 2200kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 295/35 R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |