PORSCHE Cayenne GTS (958) 3.6L V6 8AT AWD (440 HP)
2014–2018
434
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
163
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3604cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 434bhp |
| Power | 324kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 262km/h |
| Top Speed | 163mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1953mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 2185kg |
| Boot Capacity | 671L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/50 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |