PORSCHE Cayenne GTS Coupe (PO536) 4.0L V8 8AT AWD (460 HP)
2020–
454
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
168
mph
Top Speed
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 454bhp |
| Power | 338.3kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 270km/h |
| Top Speed | 168mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4938mm |
| Width | 1994mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 2175kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |