PORSCHE Cayenne S (955) 4.5L V8 6MT AWD (340 HP)
2002–2007
335
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
15.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4511cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.8mpg |
| Combined | 14.9L/100km |
| Urban | 20.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 2225kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |