PORSCHE Cayenne S (958) 3.0L V6 8AT AWD (380 HP)
2010–2014
328
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
27.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 328bhp |
| Power | 244.9kW |
| Torque | 440Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.6mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4846mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1704mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 2240kg |
| Boot Capacity | 580L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |