PORSCHE Cayenne S (958) 3.6L V6 8AT AWD (420 HP)
2014–2017
414
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
161
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3604cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 414bhp |
| Power | 309kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 259km/h |
| Top Speed | 161mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1704mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 2085kg |
| Boot Capacity | 671L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |