PORSCHE Cayenne S (958) 4.8L V8 8AT AWD (400 HP)
2010–2014
394
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
160
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4806cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 394bhp |
| Power | 294kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 257km/h |
| Top Speed | 160mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 14.5L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4846mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1704mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 2140kg |
| Boot Capacity | 668L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |