PORSCHE Cayenne S Diesel (958) 4.1L 8AT AWD (385 HP)
2014–2017
380
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
157
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4134cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 380bhp |
| Power | 283kW |
| Torque | 850Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 253km/h |
| Top Speed | 157mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1704mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 2215kg |
| Boot Capacity | 671L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |