PORSCHE Cayenne S Diesel (958) 4.2L TDI V8 8AT AWD (382 HP)
2012–2014
377
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
157
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4134cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 377bhp |
| Power | 281kW |
| Torque | 880Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 253km/h |
| Top Speed | 157mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4846mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 2195kg |
| Boot Capacity | 671L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |