PORSCHE Cayenne S E-Hybrid (958) 3.0L 8AT (416 HP)
2014–
410
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
151
mph
Top Speed
69.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 410bhp |
| Power | 306kW |
| Torque | 590Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 243km/h |
| Top Speed | 151mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 69.2mpg |
| Combined | 3.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1704mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 2350kg |
| Boot Capacity | 671L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |