PORSCHE Cayenne S TransSyberia (957) 4.8 V8 6MT (385 HP)
2009–2011
380
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
157
mph
Top Speed
15.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4806cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 380bhp |
| Power | 283.2kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 253km/h |
| Top Speed | 157mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.8mpg |
| Combined | 14.9L/100km |
| Urban | 22.2L/100km |
| Extra-Urban | 10.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 2355kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/65 R 18 R |
| Front Brakes | 350Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 330Mm Ventilated Discs |