PORSCHE Cayenne S 2.9L V6 8AT AWD (440 HP)
2018–
434
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
165
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2894cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 434bhp |
| Power | 323.6kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 266km/h |
| Top Speed | 165mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4917mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1697mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 2020kg |
| Boot Capacity | 770L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 Zr 19 Xl // 275/50 Zr 19 Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |