PORSCHE Cayenne Turbo (955) 4.5L V8 6AT (450 HP)
2002–2007
444
bhp
Power
5.6
s
0–100 km/h
165
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4511cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 331kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
| Top Speed | 266km/h |
| Top Speed | 165mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 22L/100km |
| Extra-Urban | 11.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4785mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 2355kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |