PORSCHE Cayenne Turbo (957) 4.8L V8 6AT (500 HP)
2007–2009
493
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
171
mph
Top Speed
15.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4806cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 493bhp |
| Power | 368kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 275km/h |
| Top Speed | 171mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.8mpg |
| Combined | 14.9L/100km |
| Urban | 22.4L/100km |
| Extra-Urban | 10.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 2355kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |