PORSCHE Cayenne Turbo (958) 4.8 V8 8AT (500 HP)
2010–2014
493
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
172
mph
Top Speed
20.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4806cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 493bhp |
| Power | 368kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 277km/h |
| Top Speed | 172mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.4mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
| Urban | 16.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4846mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1702mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 2245kg |
| Boot Capacity | 668L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/50 R19 |
| Front Brakes | 390Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 358Mm Ventilated Discs |