PORSCHE Cayenne Turbo (PO536) 4.0L V8 8AT AWD (550 HP)
2017–
542
bhp
Power
4.1
s
0–100 km/h
178
mph
Top Speed
16.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3999cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 542bhp |
| Power | 404.5kW |
| Torque | 770Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
| Top Speed | 286km/h |
| Top Speed | 178mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.6mpg |
| Combined | 14.2L/100km |
| Urban | 16.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4925mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 2175kg |
| Boot Capacity | 745L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P265/50Vr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |